Klaipėdos centras: kur nueiti ir ką nuveikti senamiestyje (1 dalis)

„Buvom, matėm, viską žinom“ – girdim mykiančius uostamiesčio tyrinėtojus. Bet Žirafos nuoseklūs sutvėrimai – parodėme Jums šiaurę ir pietus, o dabar Jūsų laukia Klaipėdos senamiestis.

Klaipėdos senamiestis didesnis, nei Jums gali pasirodyti: Smiltynė (kurią rasite persikėlę keltu) taip pat priklauso senamiesčio teritorijai, tad net ir nukakę į nerealųjį Lietuvos jūrų muziejų vis dar esate centre!

Piliavietė ir muziejus

Laikomės taisyklių ir bet kokį pasivaikščiojimą po miestą pradedame nuo jo civilizacijos lopšio – piliavietės. Klaipėda yra seniausias miestas Lietuvoje, įkurtas šimtmečiu anksčiau nei Vilnius. 1252 m. prie Dangės žiočių išsilaipino ir paprastą medinę pilaitę susirentė Livonijos ordino ambasadoriai. Santykiai su kaimynais lietuviais, žemaičiais ir kt. baltais nelabai sekėsi, tad pilaitė greitai griuvo – jos vietoje kilo vis naujos, kol galiausiai Klaipėdoje tvirtai įsitaisė mūrinė pilis, juosiama bastionų. Tiesą sakant, piliavietėje dabar bastionai ir telikę, bet pilį planuojama atstatyti, tik palaukite.

Pasidairykite nuo bastionų ar užsukite į ten esančius du Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus skyrius – „Pilies muziejų“ ir naują bei tikrai įspūdingą „MUZIEJUS 39/45“ (Priešpilio g. 2, Klaipėda).

Senamiestis

Klaipėdos senamiestis / „Oro grupė“ nuotr. / Klaipėdos centras

Klaipėdos senamiestis / „Oro grupė“ nuotr. / Klaipėdos senamiestis

Klaipėdos senamiestis yra vienintelis toks XVI a. laikus menantis senamiestis. Iš tų laikų mus pasiekia ne tik pastatai, bet ir griežtas gatvių tinklas. Senovę mena ir tų gatvių pavadinimai, nurodantys, kur gyveno kokia amatininkų gildija. Atkreipkite dėmesį ir į fachverko statinius, buvusius sandėlius. Šiandien jų nėra likę daug, bet prieš didįjį Klaipėdos gaisrą 1854 m. tokių pastatų buvo kur kas daugiau.

Vaikščiodami po senamiestį būtinai nueikite ir iki Jono kalnelio – vietos, kur galite suprasti, kokia nedidelė buvo senovinė Klaipėda. Jono kalnelis yra paskutinė bastionų sistemos liekana, o salelę, kurią matote nuo bastiono taip pat buvo karinės paskirties, tai – ravelinas.

Teatrai

Klaipėdos dramos teatras / Klaipėdos dramos teatro nuotr. / Klaipėdos centras

Klaipėdos dramos teatras / Klaipėdos dramos teatro nuotr. / Klaipėdos senamiestis

Pirmas pastatas Lietuvoje, skirtas būtent teatro reikmėms – Klaipėdos dramos teatras (Teatro g. 2). Žinoma, kad teatre kadaise dirbo Ričardas Vagneris. Tiesa, jis skundėsi, kad buvo nuobodu, bet ar tai rūpi įžymybių pėdsakų ieškantiems turistams?

Pastatas yra Teatro aikštėje, tad vienu vizitu nušausite du zuikius: pamatysite ir teatrą, ir Taravos Anikės skulptūrą. Klaipėdoje gimė vienas garsiausių 17 a. poetų – Simonas Dachas, o ši mergina yra žinomo jo eilėraščio veikėja.

Be Dramos teatro centre taip pat yra Klaipėdos lėlių teatras (Vežėjų g. 4), Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (Danės g. 19, tačiau šiuo metu šis teatras rezeduoja „Žvejų Rūmuose“), Klaipėdos jaunimo teatras (Bangų g. 5A), bei nereali alternatyva – dviejų jaunų režisierių įkurtas „Apeirono teatras“ (Turgaus g.16/Tiltų g.12).

P.S. užsimanę nuvykti į Klaipėdos teatrus, neatidėkite bilietų įsigijimo paskutinei minutei, čia žmonės gana aktyviai lankosi spektakliuose, tad galite nerasti vietų.

Parodos

Ką padarysi, miesto centre patogu ieškoti kultūros – užsukite į didžiules Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų sales (Didžioji Vandens g. 2), kur vienu metu eksponuojamos bent trys parodos. Už kampo rasite „Baroti galeriją“ (Aukštoji g. 1), p perėję gatvę, „Vydūnkėje“, alternatyviąją „Si:said“ galeriją (Daržų g. 18). Daugiau meno taškų – Turgaus gatvėje.

Kur pavalgyti Klaipėdos Senamiestyje?

Visų senamiesčio restoranų taip paprastai neišvardinsi. Štai kelios išskirtinės vietos:

Friedricho pasažas / Facebook nuotr. / Klaipėdos centras

Friedricho pasažas / Facebook nuotr. / Klaipėdos senamiestis

Jei norite pasijusti turistais, būtinai užsukite į turistų rojumi vadinamą „Friedricho pasažą“ (Tiltų g. 26A). Mažoje erdvėje glaudžiasi keli restoranai, kavos namai su nerealia kepyklėle, svečių namai, vyninė bei picerija, čia taip pat rengiami gyvos muzikos vakarai ir pasišokimai. Užsukite, nepasigailėsite. Artėja vasara, o šiltuoju sezono pasažas būna gyvas, smagiai ūžiantis daugiakalbis avilys.

Restoranas „Rozmarinas“ (Žvejų g. 22) ne tik tiekia puikų itališką (ir ne tik!) maistą, bet ir yra puikus ir vaizdingas sustojimas pėdinant iki kruizinių laivų terminalo.

Restoranas „Rozmarinas“ įsikūręs štai tokiame išskirtiniame pastate! / Facebook nuotr. / Klaipėdos senamiestis

„Rozmarinas“ įsikūręs štai tokiame išskirtiniame pastate! / Facebook nuotr. / Klaipėdos senamiestis

Dar viena dėmesio verta vieta – nenurungiamas vandens ir laivų stebėtojų rojus yra „Meat lovers“ (Danės g. 1) su vaizdu į Kuršių marias.

Grožio paslaugos centre

Miesto centrinėje dalyje galite ne tik grožybių akimis ieškoti, bet ir patys pasigražinti. Nusileidę nuo Jono kalnelio užsukite į „ID grožio studiją“ (Turgaus g. 37), kur darbuojasi meistrai, kurie net ir pažadinti iš giliausio miego padeklamuotų jums ryškiausias madas ir rastų tinkamiausią Jums.

„Danis Tattoo“ / Facebook nuotr. / Klaipėdos senamiestis

„Danis Tattoo“ / Facebook nuotr. / Klaipėdos senamiestis

Norintys ekstremalesnių pokyčių, senamiestyje ras vieną seniausių Klaipėdoje tatuiruočių studiją „Danis Tattoo“ (Turgaus g. 2). Čia dirba super-patyrę meistrai, kurie ne tik sukurs tau naują, nepakartojamą tatuiruotę, bet ir reikalui esant, paslėps arba panaikins lazeriu senąją.

Senamiestyje rasite ir dar vieną jau apie dešimtmetį dirbantį tatuiruočių saloną – „Bang Bang Tattoo“ (Tiltų g. 15).

Naktinių pramogų magistralė

Penktadienio vakaras, Jūs Klaipėdoje. Viskas paprasta – ruošiatės, puošiatės ir traukiate į Žvejų gatvę O čia jau renkatės pagal skonį – visa teritorija pilna pačių įvairiausių barų ir bariukų, iš kurių vėliau galite traukti ieškoti ir rimtesnių naktinių pramogų.

Išskirsime, kad „Nesė pramogų bankas“ (Turgaus g. 1) mūsų žemėlapiuose yra ta vieta, kur einame parytinių pusryčių. Aštrių nuotykių ieškotojams paminėsime dar vieną naują vietą – naktinį klubą „Crystal Show Club“ (Žvejų g. 10). Kol neįsijautėme – nenorime kartotis, nes naktinės Klaipėdos koordinates jau braižėme, tad tiesiame ranką ir nepaliekame bėdoje – štai naktinių klubų ir barų SĄRAŠAS.

Vandens pramogos

Senamiestį nuo naujamiesčio skiria Dangės upė (jei esate ne vietiniai gal nežinote nuolat vykstančių batalijų, kurį upės vardą naudoti – Danė ar Dangė. Vadinkite Dange ir net to nežinodami užsitarnausite vietinių pagarbą). Į upę galima pasižiūrėti, joje galima atsistoti, tik nesugalvoti šiaip sau įlipti, nes atvažiuos mašinos su švyturėliais. Išbandykite irklentes. Sako, smagu. Sako, sveika. Sako, šalta jei įkrenti į vandenį. Informacija apie vandens pramogas Klaipėdoje – čia.

Vasaros sezono metu prie Biržos tilto taip pat veikia vandens dviračių nuomos punktas.

Apie Klaipėdos naujamiestį – kitą kartą! ;)

 

Užsiimi panašia veikla, kaip straipsnyje paminėtos vietos? Manai, kad skaitytojams būtų naudinga, jei mes parašytumėme apie tave? Parašyk mums į info@mzirafos.lt ;)