Užkandinė „Dešrainis24.lt“ Vilniuje

„Dešrainis24.lt“: dešrelių imperija prokuratūros pašonėje.

Trumpai

Aplinka: kukli kelių staliukų tamsoka gūžta (vasarą kojas gali ištiesti ir nedidelėje terasoje) idealiai atspindinti Šnipiškių ir Žirmūnų rajonų pasienį, kuriame išsiskiria ant sienos kabantis didžiulis šviečiantis valgiaraštis ir, žinoma, televizorius. Pirmą kartą užėjęs gali net pasimesti – ar tikrai užsukai čia, kur, kaip teigia patys šeimininkai, yra skaniausi dešrainiai sostinėje?
Aptarnavimas: be plačių šypsenų, tačiau ir be surauktų antakių – santūrus lietuviškas. Tačiau į tavo įgeidžius bus įsiklausyta, maloniai bus parekomenduotas dešrainis, jei niekaip negalėsi išsirinkti iš dvylikos variantų.
Publika: jei čia praleisi bent kelis pusdienius, gali išvysti visą Vilniaus humaniškąją mozaiką: kaklaraiščius pasirišusius jaunuosius (o ir vyresnius) Generalinės prokuratūros klerkus, užsukančius čia staigiai į skrandį įsimesti dienos pietūs arba sudoroti dešrainį (ir garstyčiomis išsitepti kostiumines kelnes), artėjant vakarui keičia vietinė fauna iš blokinių namų. Jie dar mena „Gramutės“ laikus, kuomet čia dešrainiais nė kvepėte nekvepėjo, bet buvo galima už kelis litus (dar litus) susiversti šimtagramį ir kuriam laikui pamiršti problemas.
Muzika: tokia, kokia skamba iš televizoriaus. Televizorius čia yra svarbus žaidėjas ir niekas nedrįsta ginčytis su jo autoritetu.
Alus: užkandinės savininkai savo partneriais nusprendė pasirinkti „Dundulį“ ir, ko gero, nepralošė – kritikos strėlė, skirta dešrainiams, retkarčiais atskrieja, o štai alaus pasiūla (kelios „Dundulio“ ir „Primator“ rūšys pilstomos iš kranų, tačiau didesnis pasirinkimas yra buteliuose) nė karto nebuvo sukritikuota. Galbūt todėl, kad alaus kaina yra gana „sveika“ – nuo 2,2 iki 2,7 euro?
Maistas: skambiai pavadintų (geografija – nuo „New Jersey“ iki „Leonardo Dog Vinci“) dešrainių, kainuojančių nuo 3 iki 3,5 eur pasirinkimas yra nemenkas. Be to, dalį produktų (bandelę bei dešrelę) gali pasirinkti/pasikeisti. Tiesa, nereikia pamiršti, kad tokiu atveju bazinė dešrainio kaina gali pakilti – pavyzdžiui, vietoj įprastos kiaulienos (parūkytos arba pieniškos) pasirinkus pikantišką ėrienos dešrelę, dešrainis kainuos puse euro brangiau, o jei norėsi „užsimesti“ vokiškąją Bradwurst, mokėsi jau ir visu euru daugiau. Įprastas rinkinukas (dešrainis, skrudintos bulvytės ir gaivusis gėrimas) kainuos 5,5 eur, o tai, žinoma, jau gerokai nutolsta nuo pigaus greito maisto filosofijos (palyginimui – „McDonalds“ dienos pasiūlymas, susidedantis iš mėsainio, bulvyčių ir gėrimo iš tavo kišenės ištrauks 3,3 eur.) Tiesa, reikia pagirti šeimininkus už gerą uoslę – suprantama, kad kimšti dešrainius jauniesiems klerkams gali greitai pabosti, tad tokiu atveju gali pasimėgauti dienos pietumis, kainuojančiais 4 eurus.

2017 m. vasaros meniu

„Miesto žirafos” sako: 3 iš 5 balų. Jei atvirai, kilo ranka šią užeigą įvertinti keturiais balais, juk vis dėlto dešrainiai iš tiesų čia yra skanūs, o ir ne kartą prie bokalo teko jaukiai pasėdėti. Tačiau kuomet paimi išsinešimui dešrainį ir tik tuomet išgirsti, kad už indelį teks papildomai sumokėti dvidešimt eurocentų, nevalingai ima trūkčioti akies vokai – paskutinis viešnagės akcentas tapo lyg gurkšniu surūgusio alaus. Ir visiškai ne toje vietoje, kurioje to galėjai tikėtis.

Išsamiai/Kontaktai

Tie, kas Vilniuje augo ir brendo pereinamuoju istoriniu laikotarpiu, turėtų puikiai prisiminti pirmąją dešrainių (tiesa, toks pavadinimas prigijo kiek vėliau, o tuomet jie buvo vadinami tik „hot dogais“) bangą ir tikrąją jų karalystę prie geležinkelio stoties. Visa eilė kioskelių siūlė dešrainius su įmantriausiais priedais: nuo populiariųjų raugintų kopūstų ir žirnelių iki raudonos ir baltos mišrainės. Keisčiausia, kad pirkėjų neatbaidydavo „reklaminiai dešrainiai“ – saulės atokaitoje pūpsantys išbrinkę „hot dogai“ su ant viršaus užkrauta įtartina mase. Ūsuotos tetos įbrukdavo į rankas rublį, o gal rublį penkiasdešimt kainuojantį dešrainį su byrančiais žirnelių karoliukais, kitame kioske pričiupdavai „Senųjų Trakų“ butelį ar du, ir kelionė traukiniu prasidėdavo su puikia nuotaika. Ach, tie devyniasdešimtieji.

Ir štai, prabėgus keliems dešimtmečiams, dešrainis perkopė degalinių barjerą ir dabar vasaros festivaliuose gana sėkmingai varžosi su mėsainiais ar „Bebro blynais“. Būtent vasaros renginiuose ir gali išvysti „Dešrainis24.lt“ vagonėlį, kuris paprastai būna apspistas greito maisto mėgėjų. O jei festivaliai nevyksta, šį vagonėlį gali išvysti Vingio parke. Juk pats supranti – nubėgus dvylika kilometrų taip smagu sukirsti „hot dogą“, o dar jei vieną kitą bokalą alaus…Tačiau visa tai atėjo kiek vėliau, o tikrąją dešrainių ambasada tapo buvusi „Gramutės“ smuklė, kurią dešrainių verslininkai, net ir neįmetę maišo pinigų, sugebėjo paversti traukos centru, įsikūrusiu tarp Generalinės prokuratūros bei Žalgirio stadiono griuvėsių.

Nors ne vienas maisto kritikas savo laiku pažėrė ir rūgščių žodžių, tačiau, panašu, kad tai išėjo į naudą: štai jau ketvirti metai „Dešrainis24.lt“ neša savo vėliavą, ir, panašu, nesiruošia jos nuleisti. O kodėl turėtų? Juk dabar, kai Žalgirio stadiono teritorijoje verda statybos ir netrukus čia išdygs viešbutis, o po to ir kiti pastatai, galima nesunkiai nuspėti, kad dešrainių fanų armija gali išaugti iki stulbinančio dydžio.

Adresas:
M.K. Čiurlionio g. 106, Vilnius

Internete:
FB: https://www.facebook.com/Desrainis24lt/
Web: http://www.desrainis24.lt/