scanorama

„Scanorama“ 2020: PROGRAMA ir įdomiausių filmų TOP

„Scanorama“ šiemet džiugins gero kino mėgėjus lapkričio 4-22 d. „Miesto žirafos“ pristato visą 2020 m. festivalio programą bei asmeninį filmų TOP.

Lapkritis nėra toks baisus ir nykus mėnuo vien jau dėl to, jog jo metu vyksta „Scanorama“. Didžiausias Lietuvoje Europos šalių kino forumas šiemet šiūlo ypatingai daug gerų juostų, kurios pakerėjo ne vieno garsaus kino festivalio publiką. O kad būtų paprasčiau susigaudyti tarp didelės filmų pasiūlos, „Miesto žirafos“ parengė jums „Scanoramos“ programų gidą Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai bei asmeninį festivalio filmų TOP’ą! Tad renkamės savo favoritus ir planuojam laiką kino seansų peržiūrai!

Reaguodama į pandemiją, šiemet „Scanorama“ pristato ir naujovę –  festivalio filmus bus galima žiūrėti online. Šiemet „Scanorama“ prasidės tradiciškai, kino teatruose. O nuo lapkričio 7 d. festivalis pilnai persikelia į virtualią erdvę – specialiai tam sukurtą virtualią kino platformą kinas.scanorama.lt

„Scanorama“ 2020 PROGRAMA kino teatruose (iki 06 11):

Vilnius
Kaunas
Klaipėda

„Scanorama“ virtualioje erdvėje (nuo 07 11): kinas.scanorama.lt .


Festivalio „Scanorama“ filmų TOP 15 pagal „Miesto žirafas“:

Enfant Terrible

Scanoroma 2020

„Enfant Terrible“

Biografinė kino juosta pasakoja apie vieno talentingiausių pokario Vokietijos kino režisierių Reinerio Wernerio Fassbinderio karjeros bei gyvenimo istoriją. Vos 22-ų metų jaunuolis savo laiku lyg viesulas įsiveržė į vietos teatro sceną, tačiau jau greit tapo ir vienu įdomiausiu to meto kino režisierių savo šalyje. Tiesa, spalvingi ir kontraversiški buvo ne tik šio režisieriaus darbai, bet ir asmeninis gyvenimas, kuriame netrūko alkoholio, homoseksualių santykių bei žinoma – itin kontrastingos to meto bohemos. Puikus ir itin emociškai stiprus filmas, kurį tiesiog privalu pamatyti šių metų “Scanoramoje”.


Prakaituok!

„Prakaituok!“

Šio filmo siužetas – lyg paminklas šių laikų “influencerių” kultūros tuštybei. Juostos pagrindinė veikėja Silvija dirba kūno rengybos instruktore bei savo darbą (ir žinoma kūną) aktyviai reklamuoja socialiniuose tinkluose. Tiesa, vieną dieną jauna mergina nusprendžia “nubraukti blizgučius” nuo savo neva tobulo įvaizdžio internete bei paskelbia įrašą apie tai, jog ją itin kankina vienatvė. Šis sprendimas sukelia netikėtą jos sekėjų bei kitų kolegų reakciją, kuri atskleidžia tamsiausius šių laikų “Influencerių” kultūros užkabarius, kur žydi narciziškumas bei didžiulė veidmainystė. Šis filmas yra puikūs “vaistai” šiuolaikiniam žmogui, kuris dažnai jau nebepastebi tos blankios ribos tarp gyvenimo socialiniuose tinkluose ir realybėje.


Pradžia

Scanorama

„Pradžia“

Ne vieno prestižinio festivalio dalyvis filmas “Pradžia” kviečia iš itin arti panagrinėti žmogaus santykį su religija. Jauna Moteris Jana su vyru bei sūnumi gyvena kalnų apsuptame krikščionių ortodoksų kaime, kur kartu su nedidelės bendruomenės nariais skleidžia Jehovos tikėjimo žodį. Vieną dieną prieš jų religinius namus įvykdomas išpuolis, o maldos salė paverčiama pelenais. Po šio incidento šeimai tenka spręsti didžiulę dilemą ar atsiduoti Dievo malonei ir tęsti savo misiją, ar susitelkti į šeimą ir jos saugumą bei palikti priešiškai nusiteikusią gyvenvietę. Puiki Sakartvelo ir Prancūzijos kino kūrėjų juosta, kuri itin vaizdžiai nupiešia tikėjimo ir žmogaus prigimtinių vertybių konfliktus iškilus itin sudėtingoms gyvenimiškoms situacijoms.


DAU. Nataša

„DAU. Nataša“

DAU yra vienas paslaptingiausių ir tikriausiai didžiausių Rusijos kino projektų šiame tūkstantmetyje. Mat šis filmas-realybės šou pareikalavo daugybės filmavimo dienų specialiai tam sukurtoje 12 000 kv. m. erdvėje Charkove, kur iki menkiausių detalių buvo atkurtas sovietinis mokslo institutas. Iš viso filmavimo metu buvo sukaupta 700 valandų medžiagos, nufilmuotos 549 scenos, transkribuoti 37 000 000 žodžių. Negana to, šio projekto metu gimė net 14 kūdikių. Visos šio grandiozinio projekto esmė – perkelti visą filmavimo komandą laiku į tikrą sovietinio gyvenimo realybę ir joje, tiesiogine to žodžio prasme, – bent metus visus apgyvendinti. Šiemetinėje  “Scanoromos” programoje galima išvysti vieną iš šio projekto dalių “DAU. Nataša”, kuris nors ir minimaliai, bet itin atvirai atskleidžia viso šio kinematografinio veikalo išskirtinumą ir didingumą. Nors ši kino juosta tikrai skirta ir tiems, kurie sovietinį gyvenimą dar prisimena savo kailiu, tačiau ypatingai rekomenduotina visiems, kurie apie šį istorinį laikotarpį yra girdėję tik iš mokyklos suolo ar senelių pasakojimų.


Undinė

Scanorama

„Undinė“

Išskirtinė mistinė meilės istorija gerokai praplečianti šio filmų žanro ribas. Pagrindinė veikėja vardu Undinė dirba gide, kuri pasakoja turistams apie Rytų ir Vakarų Berlyno architektūrą. Viename turistų būryje atsiduria ir svajingas jaunuolis Kristofas. Tarp jaunų žmonių įsiplieskia jausmai, tačiau pabaiga “ilgai ir laimingai” čia viskas dar tikrai nekvepia. Merginos ankstesnius santykius gaubia šiurpi paslaptis, o naujųjų įsimylėjėlių ryšiai pradeda laviruoti ant gyvenimo ir mirties ribos. Tikrai įtaigus ir kitoks filmas visiems mistikos ir romantinio kino žanro gerbėjams.


Dar po vieną!

„Dar po vieną!“

Puiki komedija, po kurios peržiūros ši linksma užstalės frazė niekada nebeskambės taip pat. Trys gerokai nuo gyvenimo pavargę vidurinės mokyklos mokytojai nusprendžia išmėginti pasaulyje itin populiarią teoriją, jog lengvas girtumas atveria mintis, išsklaido nerimą ir pagyvina kūrybiškumą. Tad ši trijulė nusprendė kiekvieną dieną nugyventi bent jau lengvai įkaušę. Net nereikia sakyti, kad tragikomiškų situacijų šiame filme tikrai netrūks. Mat ten kur padvelkia alkoholiu, nuo dramos iki komedijos – tik vienas žingsnis (ir atvirkščiai). O šio danų kino kūrėjų darbo kokybę palankiai įvertino ir prestižinių Sundance bei Kanų kino festivalių žiūri.


Šarlatanas

„Šarlatanas“

Čekų kino kūrėjų darbas, kurio herojus Janas Mikolašekas gyvena susiskaldžiusios Čekoslovakijos laikais. Vyras yra puikus gydytojas, apie kurį sklinda kalbos visoje šalyje. Šis specialistas nepraslysta pro akis ir vietos valdžios atstovams. Išnaudojamas tiek komunistų, tiek nacionalistų, vyras sugeba apeiti daugelį sistemos barjerų. Tačiau pasikeitus politinei situacijai šalyje, jam iškyla rimtas pavojus. Tikrai geras filmas, kurį galima drąsiai rekomenduoti kokybiškai „sukaltų“ istorinių dramų gerbėjams.


Neišskiriami

Scanorama

„Neišskiriami“

Puiki drama, kurioje visomis ryškiausiomis spalvomis nušviečiama motinos meilė. Po skyrybų pagrindinė filmo veikėja Alisa netenka savo vaikų, kuriuos į Švedijos šiaurę išsiveža buvęs sutuoktinis. Po poros mėnesių nevilties moteris sulaukia verkiančio sūnaus skambučio. Nebegaišdama laiko Alisa išvyksta ieškoti savo vaikų, tačiau nuvykusi sužino, kad teisiškai jų susigrąžinti ji beveik nebeturi šansų. Tad pagrindinė filmo herojė nusprendžia imtis itin radikalių veiksmų, kad galėtų vėl būti su savo atžalomis. Itin jautri juosta, kurią bus itin skaudu, tačiau tuo pat metu ir vertinga stebėti kiekvienam, kuris bent kartą patyrė motinystės ar tėvystės džiaugsmą.


Tėvas

„Tėvas“

Dar vienas “Scanoramos” filmas, kuriame pagrindiniu akcentu tampa tikroji tėvų meilė vaikams. Tik skirtingai nei jau šiame TOP’e aprašytame filme “Neišskiriami”, šios juostos pagrindiniu herojumi tapo už savo vaikus kovojantis tėvas. Nedideliame Serbijos miestelyje gyvenantis darbininkas Nikola praranda vaikus po to, kai jo žmona nusprendžia pasitraukti iš gyvenimo. Nors vyras itin stengiasi sukurti tinkamas sąlygas savo vaikams augti šalia jo, socialinėms institucijoms tėvo pastangos atrodo nepakankamos. Įtardamas vietos pareigūnų korupciją, vyras išsiruošia į kelionę pėsčiomis per visą šalį tam, kad pasiektų pagrindinę valdžios būstinę Belgrade. Daugybę išbandymų, nusivylimų ir skausmo tenka patirti šios juostos herojui tam, kad vėl galėtų būti su savo vaikais. Tačiau juk tėvų meilė gali viską…


Paskutinieji ir pirmieji žmonės

„Paskutinieji ir pirmieji žmonės“

Šis filmas į kinomatografijos istoriją įeis vien dėl to, jog tai yra pirmasis ir paskutinis pernai mirusio žymaus islandų kompozitoriaus Johanno Johannssono režisuotas filmas. Tai juosta, kuri balansuoja ant dokumentikos ir vaidybinio filmo ribos. Išskirtinėje juostoje permąstomi žmonijos pasiekti laimėjimai be padarytos klaidos, o joje meistriškai susiliejantys vaizdai, garsai bei aktorės Tildos Swinton balsas bent valandai užburs net išrankiausią festivalio „Scanorama“ publiką. Puiki juosta su neeilinio talento aktorių grupe, skirta visiems mąstantiems ne tik apie save, bet ir apie visos mūsų rūšies ateitį.


Absoliučiai normali šeima

„Absoliučiai normali šeima“

Itin įdomus ir šiems laikams aktualus filmas. Šios juostos veikėja vienuolikos metų mergaitė Ema puoselėja labai gražų santykį su savo tėčiu. Tačiau vieną dieną jis praneša, jog ketina pakeisti lytį. Mergaitei itin sunku priimti tokį jos tėvo sprendimą, mat jis paprašo jį vadinti kitu vardu, nebesidomi tais dalykais, kuriais jie abu domėjosi anksčiau bei pradeda vilkėti sukneles. Šis danų kino kūrėjų darbas itin originaliai atskleidžia galimus psichologinius konfliktus vaiko viduje, kuomet šeimoje įvyksta panašios situacijos. Šiais laikais itin daug kalbama apie lyties, kaip sąvokos, išnykimą. Tad šis filmas puikiai atskleidžia, kokie iššūkiai laukia visuomenės, kuomet savo lyties pasirinkimas (ar jos nebuvimas) taps asmeniniu žmogaus reikalu, o ne išankstine gamtos parinkta situacija.


Bėk, Uje, Bėk

„Bėk, Uje, Bėk“

Šis filmas – išskirtinė tragikomedija, kurios veikėjui, muzikantui bei radijo laidų vedėjui Uje diagnozuojama Parkinsono liga. Tačiau užuot gydęsis, vyras nusprendžia šį faktą ignoruoti bei slėpti nuo artimųjų. To pasekoje pagrindinis filmo herojus patenka į ne vieną kuriozišką situaciją. Šioje juostoje puikiai susilieja komedijos, dramos, miuziklo ir net “stand up comedy” žanrai, o pats filmas neša itin gražią žinią – net ir tamsiausiose situacijose visada ieškoti šviesos.


Piemenė ir septynios giesmės

„Piemenė ir septynios giesmės“

Ši juosta nukels žiūrovus į egzotiškąją Indiją. Taip pasakojimas apie moterį Lailą, kurios grožis traukė ne vieno Kašmyro regiono vyro dėmesį. Nors moteris turi savo teisėtą vyrą, tačiau jos širdis dar tikrai yra laisva. Itin graži istorija, kurios pagrindiniu akcentu tampa atrodo šiai valstybei lyg šiol sunkiai suvokiami terminai, kaip moters pasirinkimo laisvė bei šiuolaikinis feminizmas.


Rojus

Scanoroama

„Rojus“

Ar prisimenate tą legendinį filmą apie berniuką burbule? Juosta “Rojus” yra kiek kitokia ir šiuolaikiškesnė panašios istorijos interpretacija. Filmo pagrindinę veikėją Evą kankina keista alergija, dėl kurios ji beveik negali kontaktuoti su išoriniu pasauliu. Jos steriliame bute apsilanko tik brolis, ji negali būti lauke be skafandro, nes grynas oras jai gali būti nuodingas. O su žmonėmis ji gali pabendrauti tik laboratorijoje, kur vyksta jos ligos tyrimas. Evą gydantys gydytojai nukreipia ją pas psichologą Andresą. Greit tarp šių žmonių užsimezga tvirtas ryšys. Ar jis padės Evai grįžti į normalų gyvenimą? Tai sužinosite tik išvydę šį filmą.


Atstumtasis

„Atstumtasis“

Dar vienas festivalio „Scanorama“ filmas, kuris itin aktualus šiam laikmečiui. Kuomet pasaulį krečia įvairūs su žmogaus teisėmis bei tam tikrų rasių diskriminavimu susiję protestai, kartais žmonės pamiršta, jog aplinka gali jų nemėgti ne dėl jų išorinių savybių ar kilmės, tačiau dėl jų asmeninio charakterio. Toks yra ir šio filmo herojus Džaferas, kuris vieną dieną ant savo tvoros randa pakabintą nustipusią žiurkę. Vyrą apsėda mintis išaiškinti šio išpuolio kaltininką. Džaferas įsikanda minties, jog kažkam užkliuvo tai, jog jis yra Vokietijoje gyvenantis kosovietis. Tačiau laikui bėgant filmo veikėjui tenka daugiau susipažinti su savo paties asmenybe bei ieškoti priežasčių joje. Puiki juosta perkratanti kiekvieno žiūrovo asmeninę vertybių sistemą bei požiūri į aplinkinius.


O žinai, kur rasi visus įdomiausius Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno renginius ir galėsi patogiai juos išrūšiuoti/ stebėti/ pažymėti? „Miesto Žirafų“ renginių mob.programėlėje, kurią parsisiųsi nemokamai čia: mzirafos.lt/appsas