Istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“ 2018 – liepos 27-29 d. [PROGRAMA]

Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ šių metų tema – Žuvies turgus „Sugaus tave žvejužėliai!“ 

Istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ 2018 PROGRAMA:

Liepos 27 d. programa

Liepos 28 d. programa

Liepos 29 d. programa

Jūros šventės pradžia vėl bus paženklinta įspūdingu reginiu. Penktadienį, liepos 27 d. 20.00 val., į Dangę įplauks jau septintą kartą Lietuvos jūrų muziejaus organizuojama istorinių laivų „Dangės flotilė“. Tai – unikalus, analogų Lietuvoje neturintis renginys, reprezentuojantis jūrinę kultūrą ir tradicijas. Šiemet Dangėje pamatysime net istorinių penkiolika laivų!

Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, džiugina tai, kad kone kasmet medinių valčių laivyną papildo bent po vieną naują laivą. Kurėnas „Germanika“ – tai šiemet valstybės dienos išvakarėse nuleista į vandenį Kuršių marių burvaltė, pastatyta UAB „Germanika“ darbuotojų rankomis. Tokiais laivais kadaise plaukiodavo žuvies supirkėjai.

Flotilėje puikuosis ir patyrusio laivų statytojo Simo Knapkio suprojektuoti laivai – „žvaigždės“: Nacionalinės ekspedicijos dalyviai – vytinė „Vytautas Didysis“ ir sielininkų valtis „Vytis“. Pamatysime ir didžiausią Lietuvoje atstatytą laivą – reisinę „Dreverna“. Laivadirbiai atkūrė šį burlaivį Drevernoje ir sugrąžino jį į Kuršių marias. Laivo statybos iniciatoriai – Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. Dar XIX a. pabaigoje Rytprūsiuose plaukiojo apie 600 šio tipo laivų. Šie laivai gabeno statybines medžiagas, druską, javus ir kitokius krovinius.

Tradicinių Kuršių marių laivų flotilę paįvairins ir du vikingų tipo laivai: vienas jų atplauks iš Ikškilės (Latvija). Vikingų laikų laivo replika „Üxküll“, pastatyta 2015 m. pagal Gokstade (Norvegija) rastą IX a. laivą. Kitas – vikingų būdą atspindinčiu pavadinimu – laivas „Biesas“, statytas remiantis dar vieno laivo, rasto Norvegijoje, Oseberge, pavyzdžiu. „Biesas“ akį trauks vikingų laivams būdinga drakono galva. Tokio tipo laivais plaukiojo ne tik skandinavų vikingai, bet ir kitos Baltijos pakrantėse gyvenusios ir panašia veikla užsiimančios tautos. O kuršiai ne tik su jais kariavo ir prekiavo, bet kaip žinome iš rašytinių šaltinių, dažnai kartu rengdavo bendrus žygius, kurdavo mišrias gyvenvietes vieni kitų kraštuose

Flotilės senbuviai ir ištikimieji dalyviai – kurėnai „Kuršis“, „Sud 1“, venterinės valtys „Rusnietis“, „Juoda meška“, „Pakalnės valtis“ šiemet stebins, atplukdydamos pamariškius į Klaipėdą, į Žuvies turgų „Sugaus tave žvejužėliai!“

Visus „Dangės flotilės“ laivus, kurie stovės dešiniajame Dangės krante tarp Biržos ir Pilies tiltų, šventės metu (liepos 27 – 28 d.) bus galima aplankyti, pabendrauti su įgulomis.

O Žuvies turguje bus galima ne tik nusipirkti skanios rūkytos žuvies, bet ir sužinoti viską apie jos paruošimą. Jūrų užkariautojai–vikingai pasakos apie senuosius žvejybos būdus, demonstruos įrankius, pristatys žuvies konservavimo metodus. Vienas seniausių būdų – žuvies mirkymas jūros vandenyje, suteikiant sūrumo. Šis vytinimo ir konservavimo būdas mena tuos laikus, kai druska buvo prabangos prekė.

Turguje bus net ir vėžių. Vėžių rinkimas, kurio sezonas būtent dabar prasideda, žinomas jau nuo seniausių laikų. Smalsiausieji turgaus lankytojai galės sužinoti ir pikantiškų dalykų – XIII amžiuje užrašytas silkių pyrago receptą.

Teatralizuotame žuvies turguje bus ne tik tikros žuvies, kiaušinių, pyragų, … bet ir varnienos! Lankytojai turės progą pasivaišinti kafija, kurią skanauti galės ypatingoje draugijoje, kartu su pamario poniomis! O koks turgus be šurmulio: dainų, šokių, žaidimų, nugirstų pokalbių ir pamokymų!

Teatralizuotame turguje šurmuliuos folkloro kolektyvai „Alka“, „Giedružė“, Slengių etnomuzikavimo studija, kapela „Martvėžiai“, asociacijos „Pilsota“ nariai.