Kodėl Klaipėda yra super miestas gyvenimui

Klaipeda pajuris

Praėjo metai su trupučiu, kai perskiraustėme gyventi iš Vilniaus į Klaipėdą. Grynai Klaipėdoje praleidome kokius 10 mėnesių. Žodžiu, jau pakankamai, kad būtų galima daryti išvadas apie gyvenimą pajūryje bei drąsiai pasakyti “taip, Klaipėda yra super” tiems, kurie gąsdino, jog gailėsimės, kad išvykome iš Vilniaus. Tai koks tas gyvenimas Klaipėdoje? Kokie pliusai ir minusai?

Pliusai
Užtikrintai sakau – gyvenimo kokybė Klaipėdoje yra viena aukščiausių Lietuvoje, jei ne pati aukščiausia. Šis miestas turi daug privalumų, palyginus su Vilniumi:

-čia žymiai mažesni transporto kamščiai. Tą patį atstumą iš centro į miegamąjį rajoną Klaipėdoje įveikiu bent dvigubai greičiau, nei Vilniuje. Taip yra ne todėl, kad mašinų mažiau, bet todėl, kad miesto gatvės gudriau suplanuotos. Kol gyvenome sostinėje, atrodė, kad didžiulis eismas yra normalu. Ne, tai nėra normalu, kai palygini su kitais miestais. Vilniuje tai yra didžiulė problema, kurios rimtai niekas netvarko.

-pigenis būstas. Klaipėdos centre už buto nuomą mokame keliais šimtais litų mažiau, nei mokėjome Vilniaus centre. Tiesa, gal butas šiek tiek mažesnis, bet tikrai esame juo patenkinti. Paskaičiavome, kad per metus vien tik už nuomą sutaupėme kelis tūkstančius litų.

-žymiai arčiau gamta ir ji žymiai įvairesnė. Per pietus galiu šokti į mašiną ir iš miesto centro per kelioliką minučių atsidurti prie jūros, kur galima atsijungti nuo visų darbų. Pasakykite, kur per penkiolika minučių galima išvažiuoti iš Vilniaus centro? Nebent prie Pučkorių atodangos, bet tai toli gražu neprilygsta jūrai. Be abejo, aplink Vilnių yra labai daug gražių vietų, bet, viską sudėjus, Klaipėda šiuo klausimu pranašesnė. Čia šalia yra ir jūra, ir Kuršių nerija, ir savotiški Mažosios Lietuvos kaimeliai, ir Žemaitija (o ne sulenkėjęs apleistas Vilniaus kraštas) ir net ta pati Palanga, kuri ne sezonu yra superinis miestas.

-čia nėra tautinės įtampos. Klaipėdoje nemažą dalį gyventojų sudaro ne lietuvių kilmės žmonės, bet įtampos tarp skirtingų tautybių žmonių nejaučiu. Daugelis mano pažįstamų Klaipėdoje yra ne lietuviai, bet tai niekam nekelia problemų. Kartais būna, kad kompanijoje rusakalbių būna net daugiau, nei lietuvių, bet visi puikiai bendraujame lietuviškai ir niekam jokių problemų nekyla. Tenka pripažinti, kad Vilniuje šiuo klausimu situacija prastensė.

-barai, kavinės. Klaipėdoje yra daug unikalių, išskirtinių barų. Dabar “ant smūgio” suskaičiavau bent septynis originalius, šauniai įrengtus pub’us. Aišku, Vilniuje barų yra žymiai daugiau, bet didžioji dalis jų beveidžiai. Kavinių, kepyklų Klaipėdoje irgi netrūksta. Tiek nepriklausomų, tiek didesnių tinklų atstovų.

-restoranai, kavinės. Kaip matosi iš apžvalgų šiame bloge, Klaipėdoje tikrai nereikia sukti galvos, kur skaniai ir ne ypatingai brangiai pavalgyti. Čia galima rasti visko – nuo gurmaniškų patiekalų iki kokybiškos lietuviškos virtuvės.

-renginiai. Vilniečiai draugai gąsdino, kad Klaipėdoje nebus ką veikti. Aišku, patys net nebuvo gyvenę pajūryje :) Nežinau, asmeniškai aš nespėju Klaipėdoje aplankyti visų mane dominančių renginių, parodų. O, jei labai jau norisi kultūros, tada skrendu į Londoną arba pas pažįstamus į Berlyną. Po šių miestų tas pats Vilnius atrodo kaip apsimiegojęs provincijos miestukas.

-pačio miesto progresas. Man labai patinka, kad Klaipėdoje matosi, kaip vystosi miestas. Nuolat vyksta įvairūs pastatų, gatvių atnaujinimo darbai. Net per tuos metus, kai mes gyvename čia, Klaipėda stipriai pagražėjo. Šiuo klausimu, Klaipėda yra pavyzdys net Vilniui ar Kaunui. Tiesa, dar galėtų valdžia užsiimti keliais likusiais apleistas prieškariniais namais.

Minusai
Kad ir kaip teigiamai vertinčiau Klaipėda, bet reikia surašyti ir minusus:

-šalia nėra rimto oro uosto. Tai tikrai užknisa, nes dėl darbo ir asmeninių reikalų tenka nemažai skraidyti. Kelionė į Kauną ar Vilnių, Ryga užima nemažai laiko. Būtų super, jei pasitvirtintų kalbos apie skrydžių/krypčių iš Palangos oro uosto padaugėjimą. Tada ir vietiniai daugiau skraidytų, ir turistų daugiau būtų.

-nedaug mano mėgstamos muzikos renginių. Vilniuje, Kaune žymiai dažniau vyksta mane dominantys koncertai. Bet čia didelės tragedijos nematau – jei kažko trūksta, važiuoji į kitą miestą ar net į kitą valstybę arba paimi ir pats tai padarai. Todėl per pataruosius metus pajūryje suorganizavau tris renginius.

-žemesnis mano mėgstamo sporto treniruočių lygis. Na, tiesiog sostinėje treneris yra kur kas aukštesnio lygio. Asmeniškai man čia yra didžiausias Klaipėdos minusas.

-didesnis mužikų skaičius. Kad ir kiek Klaipėdoje būtų daug įdomių, kūrybingų, linksmų ar tiesiog gražiai besirengiančių žmonių, čia dažniau, nei Vilniuje sutiksi kaimiečius – pižonus.  Tiesa, situacija tikrai nėra tragiška – tokia publika nedominuoja, priešingai – vis daugėja įdomių žmonių, įdomių renginių ir tų pačių įdomių barų.

Pabaigai
Užtikrintai sakau – Klaipėda yra super miestas gyvenimui. Daugeliu gyvenimo kokybės aspektų jis pirmauja Lietuvoje. O dar pridėkime didžiulį potencialą, kuris atsivertų, jei padaugėtų skrydžių į Palangą bei dar labiau išsiplėstų uostas. Minusų Klaipėda tikrai turi, bet labai labai džiugu, kad miestas nestovi, vystosi ir čia tiesiog malonu gyventi.

Ps. suprantu, jog daliai žmonių gali pasirodyti, kad bandau girti Klaipėdą taip norėdamas pateisinti savo pasirinkimą iškeisti Vilnių į pajūrį, bet yra atvirkščiai – mes daugelį metų lankydavomės Klaipėdoje ir tik tada nusprendėme, kad šis miestas tikrai veža. Todėl čia ir persikraustėme.