Rytų muzikos festivalis Vilniuje ir Kaune – dovana sielai!

„Gera Muzika Gyvai“ balandžio 21-25 d. Vilniuje ir Kaune kviečia į rytų muzikos festivalį „Orient“, sklidiną rytietiškos patirties. Festivalyje vyks fotografijų paroda, bus galima paragauti rytietiško maisto, pasirodymus surengs 3 muzikos grupės – daugiausiai pasaulyje turuojantis sūfijų kavalio kolektyvas „Fanna-Fi-Allah“ (Pakistanas-Kanada), Radžastano romų ir kerėtojų grupė „Dhoad Gypsies of Rajasthan“ (Indija) ir dar niekur nepasirodę, „ERP Music“ surengtoje etnomuzikologinėje ekspedicijoje atrinkti Sacharos klajokliai iš Alžyro.

Pirmą kartą Lietuvos publikai bus pristatyta kavalio žanro muziką. Kanadiečių, amerikiečių ir pakistaniečių grupė Fanna-Fi-Allah studijuoja ir atlieka tradicinį Pietų Azijos sūfijų kavalį (Qawwali). Tai pamaldaus giedojimo žanras, susiklostęs XIII a. islamiškoje Šiaurės Indijoje: įkvėpta ir aistringa islamiškojo meno forma, kurioje senoji poezija pinasi su ugningais muzikiniais ritmais, sukurdama pamaldumo ir ekstazės atmosferą.
Vaizdo įrašas: https://youtu.be/0fOSWsdbNbk

Fanna-Fi-Allah įsikūrė 2001 m. Grupės lyderis – Tahiras Faridi Qawwalis (tikr. Geoffrey Lyons), Kandos škotas, dar paauglystėje pradėjęs studijuoti Šiaurės Indijos klasikinę muziką. Tablą šioje grupėje mušanti amerikietė Amina Čišti (Aminah Chisti) – pirmoji muzikos istorijoje moteris, tabla grojusi Pakistano sufijų šventyklose. Jos mokytojas – legendinio Nusrato Fateh Ali Khano grupės tablos virtuozas pakistanietis Ustadas Dildaras Hussainas.
Grupė gyvuoja jau 22 metus; visame pasaulyje ji yra surengusi per 1500 koncertų, išleidusi 12-ka muzikinių albumų, sukūrusi 8 val. trukmės dokumentinių filmų ciklą „Mistikų muzika“. Fanna-Fi-Allah yra viena populiariausių šių laikų tradicinio kavalio grupių. Jų muzikoje sūfijų išmintis ne tik girdima, bet ir giliai patiriama.

Festivalio puošmena – autentiška berberų muzikos grupė iš Alžyro. Tai muzikantai, atliekantys tradicinę Sacharos amazigų – „laisvųjų žmonių“ – muziką. Tokia muzika Šiaurės Afrikoje gyvuoja jau daugybę šimtmečių: ją dykumų klajokliai dainuodavo savo stovyklavietėse prie ugniakuro.

Skambės ir tradicinė švenčių muzika ir dainos, tradiciškai atliekamos per vestuves ir kitas svarbias šventes. Koncerte skambės ir dainininkų balsas pritars tradiciniai instrumentai: ūdas – arabų liutnia bei darabuka – taurės formos būgnas.

Festivalio kulminacija – Radžastano romų grupė Dhoad: tai kelių kartų talentingų, sumanių, energingų atlikėjų kolektyvas. Grupės pasirodymai – įspūdingi, pasakiški ir kerintys spektakliai, kuriose dalyvauja maharadžų šalies dainuojantys poetai, muzikantai, šokėjai ir fakyrai. Grupę Dhoad sudaro aštuoni pasaulinio lygio atlikėjai: šeši muzikantai, šokėja ir ryjantis ugnį fakyras. Grupė atlieka įvairų repertuarą, apimantį tradicinę religinio ir pasaulietinio turinio Radžastano liaudies muzika bei pusiau klasikinės Šiaurės Indijos kompozicijas, praturtina jį įvairių pasaulio šalių folkloru.
Vaizdo įrašas: https://youtu.be/E2JjV-J-0sw

Per pastaruosius 18-ka metų Dhoad surengė per tūkstantį du šimtus koncertų 110-je pasaulio šalių. Tad šiandien ši grupė pagrįstai yra vadinama „Radžastano kultūros ambasadoriais“. Grupė Dhoad yra surengusi pasirodymą karalienės Elžbietos II deimantinio jubiliejaus iškilmėse Londone, koncertavusi Indijos ministrui pirmininkui Narendra Modi, Prancūzijos prezidentui Francois Hollande ir grupės „The Rolling Stones“ vokalisto ir įkūrėjo Mick Jagger gimtadienio proga, bendradarbiavo su prancūzų roko dainininki Mathieu Chedid iš Prancūzijos.

Grupės Dhoad meno vadovas Rahis Bharati yra kilęs iš Radžastano sostinės Džaipuro. Jis ir grupėje grojantys jo broliai yra Radžastano maharadžų dvaro muzikantų septintos kartos palikuonys.

Festivalio ORIENT koncertai:
Sacharos klajokliai (Alžyras) ir Fanna-Fi-Allah (Kanada/Pakistanas)
Balandžio 21 d. 18 val. Kauno kultūros centras, Kaunas
Balandžio 22 d. 18 val. Dūmų fabrikas, Vilnius
– Dhoad Gypsies of Rajasthan (Indija)
Balandžio 25 d. 19 val. Dūmų fabrikas, Vilnius

Bilietai – ČIA.

Daugiau informacijos: www.gmgyvai.lt
Festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.