nepatogus kinas 2019

„Nepatogus kinas 2019“: festivalio programa ir TOP filmai

„Miesto žirafos“ pristato dokumentinio kino festivalio „Nepatogus kinas 2019“ programą trims didžiausiems Lietuvos miestams bei festivalio filmų TOP 10.

Spalio mėnesį visus prie kino ekranų tradiciškai sukvies festivalis „Nepatogus kinas 2019“. 12-oje šalies miestų vyksiantis dokumentinių filmo festivalis šiemet pasiūlys pažiūrėti dešimtis juostų, kurios jau spėjo pakerėti tiek svarbiausių pasaulio kino festivalių komisijas, tiek dokumentinio kino gerbėjus visame pasaulyje. Tad „Miesto žirafos“ pristato išsamią šio festivalio programą Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai bei asmeninį festivalio filmų TOP 10.

„Nepatogus kinas 2019“ PROGRAMA:

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Festivalio filmų TOP 10 pagal „Miesto žirafas“:

Heilo apygarda šį rytą, šį vakarą (JAV)

Nepatogus kinas

„Heilo apygarda šį rytą, šį vakarą“

1300 valandų medžiagos, nuolat įjungta kamera, penkeri metai darbo – visa tai suspausta į 80 minučių trukmės kino šedevrą, galimai atveriantį naujas dokumentinio kino vystymosi kryptis. RaMello Rosso debiutinis filmas – tai vizionieriškas kino pasakojimas apie nedidelę afroamerikiečių bendruomenę Alabamoje, Heilo apygardoje. Šiame filme nerasite tradicinio linijinio siužeto, tad apie jį papasokoti sudėtinga. Reikia tiesiog šią juostą pamatyti. O kad pamatyti ją verta, įrodo nominacija Oskarui už geriausią metų dokumentinę juostą bei prestižinio Sundance festivalio nugalėtojo prizas.

Naktinė greitoji (Meksika/JAV)

Nepatogus kinas

„Naktinė greitoji“

Tikriausiai vienas iš tituluočiausių konkursinės festivalio programos filmų. Daug apie šios juostos kokybę pasako vien prestižinio Sundance festivalio specialusis žiuri prizas už kinematografijos sprendimus. O ir šio filmo tema – tikrai išskirtinė. 9 milijonai gyventojų ir 45 valstybinės greitosios pagalbos mašinos. Nors skamba neįtikėtinai, tačiau tokia Meksikos sostinės realybė. Todėl didžiuliame mieste atsiradusią „paslaugų“ spragą pamažu užpildė privačios greitosios. Filmas šio verslo užkulisius perteikia per vienos šiuo nelegaliu verslu užsiimančios šeimos gyvenimo kasdienybę. O joje – nuožmi kova su konkurentas, beprotiškas tempas ir nuolatinė nežinomybė, ar išgelbėtas žmogus, galės susimokėti už paslaugas. Žiūrint šį filmą nuolat neapleidžia jausmas, kad matai gerai sudėtą vaidybinį trilerį, tačiau viskas šiame filme yra tikra.

Ieškant Evos (Vokietija)

Nepatogus kinas

„Ieškant Evos“

Eva, 25-erių metų klajūnė, influencerė, berlynietė, poetė, sekso darbuotoja, sveikstanti kvaišalų vartotoja, feministė, manekenė, būdama dar 14-os paskelbė, kad privatumas yra pasenęs konceptas: „Paskyriau savo gyvenimą tam, kad parodyčiau pasauliui, jog gali dėtis esąs tas, kas nori.“ Į prestižinių Berlyno bei Šefildo festivalių konkursines programas įtraukta juosta pasakoja apie šios jaunos moters gyvenimą bei drąsą šokiruoti ir nebijoti būti atvirai. Šį filmą turėtų pamatyti visi, kurie svajoja apie „influencerio“ karjerą, mat šio filmo herojė tikriausiai geriausiai atskleidė tiek šviesias, tiek tamsias šios profesijos puses.

Juodoji motina (JAV)

Nepatogus kinas

„Juodoji motina“

Režisierius Khalikas Allah‘as kviečia pažvelgti į Jamaiką be išansktinių stereotipų  ir nuostatų. Kingstono prostitutės ir Dievo žodį skelbiantys pamokslininkai, atsipūtę muzikantai ir gatvėse gyvenantys benamiai – tai Jamaikos veidas, kuriame atsispindi ir skaudus kolonijinis palikimas, ir chaotiška dabartis, ir utopinis rojaus pažadas. Tokį šio gamtos rojaus paveikslą filmo kūrėjas piešia pasitelkdamas novatoriškas kino kūrimo priemones. Už tai šis filmas buvo įvertintas ir prestižinio Montrealio kino festivalio prizu.

Magiškas V gyvenimas (Suomija/Danija/Bulgarija)

„Magiškas V gyvenimas“

Emociškai itin jautrus filmas apie smurto suluošintų žmonių gyvenimus. Vaikystėje tėvo smurtą patyrusiai Veerai šiandien 25-eri, tačiau ji vis dar ieško, kaip padėti sau ir protiškai neįgaliam broliui susitaikyti su praeitimi. Vienintelis, rodos, padedantis sprendimas – LARP vaidmenų žaidimai, kuriuos žaisdami jie persirengę įsikūnija į savo susikurtus personažus. Ši dokumentinė juosta taip pat pabuvojo prestižinių Sundance bei Berlyno kino festivalių programose bei pelnė geriausios dokumentinės juostos prizą Tarptautiniuose Sofijos kino apdovanojimuose.

Vidurnakčio keliautojas (JAV/JK/Kanada/Kataras)

„Vidurnakčio keliautojas“

Dar vienas itin emociškai ryškus ir apdovanojimais apipiltas filmas festivalio „Nepatogus kinas“ programoje. Afganų režisieriaus Hassano Fazili šeima išgirsta apie Talibano ketinimus jį nužudyti. Kartu su žmona ir dviem dukrom jis priverstas bėgti į Europą: tolstant nuo gimtinės, nakvynes pas draugus keičia naktys apleistuose namuose, miškuose ir pabėgėlių stovyklose. Fazili fiksuoja tragiškas šeimos akimirkas, bandant išgyventi kone kalėjimo sąlygomis ar slepiantis nuo pareigūnų, norinčių juos deportuoti atgal į Afganistaną. Šį filmas nuskynė prizus Sundance, Berlyno, Šefildo bei San Francisko festivaliuose. Tad nieko nuostabaus, kad šį filmą  „Nepatogaus kino“ komanda pasirinko atidaryti šiemetinį festivalį.

Kitokia meilės istorija (Danija/Olandija/Švedija/Tailandas)

„Kitokia meilės istorija“

Festivalyje „Nepatogus kinas 2019“ – films apie meilę be sienų. Jutlandijos regione Danijoje gyvena 900 moterų iš Tailando. Prieš 25 metus tokia moteris čia tebuvo viena. Tuomet ji pamatė progą padėti skurdžiai gyvenančioms, dažnai net prostitucija užsiimti priverstoms Tailando moterims ir gerai uždirbantiems, bet vienišiems danų vyrams. Šitaip Danijoje susiformavo atskira meilės imigrančių bendruomenė, kuri, pasitelkusi technologijas, ir toliau palaiko glaudų ryšį su likusiais gyventi kitoje pasaulio pusėje. „Kitokia meilės istorija“ buvo įtraukta į prestižinio Toronto kino festivalio programą bei laimėjo pagrindinį savo kategorijos prizą „DocVille“ bei Ciuricho kino festivaliuose.

Ketvirtoji karalystė (JAV/Meksika)

„Ketvirtoji karalystė“

Būrys atstumtųjų – nelegalūs imigrantai ir socialiai nepritapę vietiniai – kurių amerikietiškoji svajonė taip ir neišsipildė, gyvena tarp plastiko tonų Niujorko priemiestyje. Rūšiuodami atliekas jie palaiko vienas kitam kompaniją, pasineria į savo silpnybes ir nesėkmes, rūpinasi benamiais kačiukais ir nesustoja svajoti. Tai filmas apie sugebėjimą neprarasti humaniškumo net kai gyvenimas tau nesišypso plačia amerikietiška šypsena. Ši juosta yra laimėjusi prizus Krokuvos, Atlantos, Madrido festivaliuose bei dalyvavo prestižinio Šanchajaus kino festivalio programoje.

Labas, robote (Vokietija)

Labas robote

„Labas, robote“

Futuristiškas „Labas, robote“ kelia klausimą, ar dirbtinis intelektas gali mums atstoti pačius artimiausius žmones; nuobodžiaujančiai senutei – smalsaus anūkėlio draugiją, intymaus bendravimo pasiilgusiam vyrui – meilužę ar gyvenimo partnerę. Kol filmo veikėjai ir jų humanoidai draugai pratinasi vieni prie kitų, fone skamba daugybė etinių ir filosofinių klausimų – ką gausime ir ką prarasime į savo gyvenimus įsileidę dirbtinį intelektą? Šis filmas laureatu tapo ne viename Vokietijos kino festivalyje, o Vokietijos kino apdovanojimuose pelnė geriausios metų dokumentinės juostos prizą.

Paskutinis piemuo (Olandija)

Nepatogus kinas

„Paskutinis piemuo“

Stijnas, vienas iš paskutinių senųjų piemenavimo tradicijų besilaikančių olandų, lėtai gena savo avių bandą ryto saulėje mirgančia pieva. Tačiau ši pastoralinė romantika tėra kinematografinė iliuzija: kiekvieną mielą dieną Stijnas su šeima turi kovoti už išlikimą. Susidūręs su abejinga ir istorinės atminties stokojančia neoliberalia sistema, Stijnas kartu su šeima privalo išmokti žaisti pagal jos diktuojamas taisykles. Priešingu atveju avys keliaus į skerdyklą, o jis privalės atsisakyti savo mylimos profesijos ir, aišku, kartu su ja kultivuojamos laisvės. Filmas apie vienos seniausių žmonijos prfoesijų likimą šiomis dienomis sujaudino ne vieną dokumentikos gerbėją pasaulyje. Tad nieko nuostabaus, kad šis filmas gavo Europos kinematografijos apdovanijimą bei nuskynė laurus „Millenium Film“ bei „New Vision“ festivaliuose.

Trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose šiuos bei kitus festivalio „Nepatogus kinas“ filmus bus galima pamatyti:

Vilniuje: FC „Vingis“, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Šiuolaikinio meno centre, kino teatruose „Pasaka“ bei „Skalvija“.

Kaune: Kauno menininkų namuose, kino teatre „Romuva“, Kauno kultūros centre „Tautos namai“.

Klaipėdoje: Kultūros fabrike, „Light House“ komplekse.