Įdomūs pokalbiai: literatė Janina Zvonkuvienė

Šį kartą „Mėmelio žirafų“ pokalbiuose – Janina Zvonkuvienė.

Klaipėdoje gyvenanti moteris yra literatė, buvusi „Klaipėdos“ dienraščio žurnalistė.

Apie kūrybą

Buvote dienraščio žurnalistė, dabar – literatė. Abi veiklos – kūrybinės, bet skirtingai. Vis dėlto, ką darydama jaučiate didesnį malonumą? :)

Rašydama gerą publicistinį straipsnį. Kai žinau, ką noriu pasakyti ir kodėl būtina tai pasakyti. Poezija tik šioks toks desertas…

Ar turite savo mėgstamiausią literatą/literatę?

Iš dabartinių poetų mėgstu Aido Marčėno kūrybą. Yra puikių daug. Iš Klaipėdos literatų sambūrio patinka Dianos Trijonytės-Jusčienės kūryba. Dar žaviuosi klaipėdietės literatės Gerdos Jankevičiūtės kūryba. Kai susipažinau su jos poezija, ypač, kai ji pati ją skaito, man net Klaipėda pasidaro gražesnė…

Jeigu paklaustumėte, ar buvo koks geriausias žurnalistikos mokytojas-įkvėpėjas Klaipėdoje, atsakyčiau, kad buvo. Tai šviesiausio atminimo kolega Vytautas Bajoras.

Kur randate įkvėpimo? Gal turite savo mūzą? :)

Tas įkvėpimas ima ir „įsikvepia“ nei iš šio, nei iš to… Važiuojant autobusu arba traukiniu tolesnį kelią. Nežinau. Na, o mūza visada viena vienintelė ir nekintanti – gamta.

Kaip manote, rašytoju gimstama ar tampama?

Tai jau tikrai reikia prigimties, vadinamosios Dievo dovanos. Bent mažytės, pačios mažiausios… Bet jei nedirbsi (kaip kad aš :)), tai nieko ir nebus. Rašytoju tampama tik per nuožmų darbą. Bet turi būti ir savaiminis varikliukas – prigimtis.

Kas siuo metu vyksta Klaipedoje

 Apie gyvenimą pajūryje:

Pirma mintis, kilusi pagalvojus apie Klaipėdą? 

Centrinė Herkaus Manto gatvė. Anksčiau pilna gerai nusiteikusių žmonių, skubančių į… kiną už 50 ar 20 kapeikų. Dabar – pilna mašinų… Dar sūrūs stiprūs vėjai, audringa jūra, uosto kranai… Ir mano čia gimę abu vaikai.

Mėgstamiausia vieta Pajūryje?

Melnragės kopos. Ilgai nežinojau, kad jos tokios gražios. Ypač, kai žydi gubojos.

Mėgstamiausia vieta Klaipėdoje?

Jei miesto viduje – Teatro aikštė. Dar – Trinyčių paprūdys. Ten kažkas sava… Net nežinau, kas…

Geriausias baras/kavinė?

Kad jau nebesilankau… Na, jei norite – „Pauzė“, prie I.Simonaitytės bibliotekos. Paprastumas, laisvė, intelektualūs veidai…

Laukiamiausias renginys?

Dar klausia! Žinoma, kad džiazo festivalis!

Ko trūksta Klaipėdoje?

Jaunų gražių šeimų, kur vestųsi po tris, keturis vaikus… Bent. Dar labai trūksta tos ūžiančios, gaudžiančios pramonės. Kiek gamyklų, fabrikų, įvairią produkciją gaminančių kombinatų Klaipėda turėjo! Kiek žvejybos laivų pilnais triumais parplaukdavo! Žurnalistams visada buvo atviri vartai ir atdaros visos durys bei atlapotos žmonių širdys… Mes – mano karta – turime ką papasakoti, ko jokie leidiniai nerašo.

Klaipėdoje gyventi gera, nes…?

…Nes geriau niekur negali būti! Čia jūra.  Čia žmonės laisvi, normalesni nei kitur. Mūsų jausmus ir mintis jūros vėjai išvalo, nuskaidrina…