
Vilniaus galerijų savaitgalis kviečia pasinerti į meną
Vilniaus galerijų savaitgalis rugsėjo 8–11 dienomis jau septintąjį kartą kvies miesto gyventojus ir svečius į daugiau nei 30 meno erdvių. Minėtą savaitgalį Vilniuje žiūrovų lauks parodų atidarymai, ekskursijos, edukacijos, garso performansai, susitikimai su menininkais bei diskusijų programa.
Visas dalyvaujančias galerijas ir visą programą rasi ČIA (tiesa, turime įspėti, kad „Galerijų savaitgalio“ svetainė – gan kukli, tad apsišarvuokite kantrybe ir leiskite akim adaptuotis :) ).
O žemiau – ką apie 2022 m. „Galerijų savaitgalį“ pasakoja jo organizatoriai:
Pagrindine ašimi šį kartą pasirinkta empatijos tema. Šiandien kaip niekada yra svarbu mokytis patirti meno kūrinį kaip galimybę pažinti vieniems kitus bei puoselėti įvairovę. Girdėti, matyti, suprasti ir pasakoti – į tokias patirtis kviečia nerti šiųmetinis Vilniaus galerijų savaitgalis ir kūrėjai.
„Empatija kaip festivalio tema buvo ne racionalus sprendimas, tačiau impulsas, apie kurią ilgainiui ėmė plėtotis visa programa. Nejučia pamatėme, kaip skirtingai ji gali būti reflektuojama tiek pačių menininkų, tiek reikšminga ir įvairiose socialinėse ar įtrauktumo programose, kurių vykdytojų aplink mus yra be galo daug, tik dažniausiai jie yra tylūs ir mažai matomi“, – teigia menotyrininkė, festivalio programos kuratorė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.
Pasak jos, šiuolaikiniame mene empatija dažnai naudojama ne tik kaip metodas, tačiau ir kaip tikslas, todėl jos apraiškų bei raktų į patyrimą yra begalė.
„Festivalyje pritaikėme empatijos žemėlapio principą, kurio dėka galime per meno kūrinį išgyventi tai, ką reiškia girdėti, matyti, suprasti ir papasakoti. Ir būtent ši patirtis apjungia mus visus drauge ir leidžia išgyventi empatijos patirtį“, – sako J.Marcišauskytė-Jurašienė.
Tarp naujų šių metų festivalio iniciatyvų – diskusijų sesija, skirta gilesniam žvilgsniui į empatijos temą, kuri vyks šeštadienį Nacionalinėje dailės galerijoje.
Pokalbiams apie meno ir empatijos sąsajas bei skirtingas raiškas kūryboje ir kasdienybėje, šiuolaikinio meno edukacijas, kaip būdą pažinti kitą kvies ne tik menininkai, tačiau ir psichiatrai bei meno terapeutai. Netikėtam, aštriam ir labai aktualiam pokalbiui apie empatiją karo lauke pakvies pulkininkas, leitenantas Eugenijus Lastauskas bei karys paramedikas Tomas, šiuo metu kovojantis Ukrainoje. Ar įmanoma atjausti priešą ir kokios empatijos ribos – tai dabartiniame karo kontekste yra itin svarbūs klausimai.
Tekstilininkas, dailės terapeutas Mantas Televičius jau dvylika metų įvairius žmones kviečia jungtis prie kolektyvinio nėrinio „Žmogus“ kūrimo. Festivalio metu M.K.Čiurlionio namuose bus galima sudalyvauti šiame kūrybiniame akte ir patirti tai, ką reiškia vienodais mechaniniais judesiais tyloje, sėdint drauge su kitais, patirti terapinį kūrybos poveikį. Pasak jo, šių metų Vilniaus galerijų savaitgalio festivalis kalba apie meno kismą, nes būtent pandemijos ir karo kontekste meno klausimas jau nėra tik jo suvokimo problema, tačiau lygiai taip pat tampriai susijęs ir su ugdymu bei terapija.
Nuo ketvirtadienio iki sekmadienio net 34 Vilniaus galerijos bei nacinaliniai muziejai taps atviri lankytojams ir pakvies į naujas parodas, dirbtuves, susitikimus su menininkais bei diskusijas.