Vilnius Jazz 2018 | Shai Maestro Trio (IL), Komeda’s Incarnations (PL-LT)

Spalio 11, 2018 @ 19:00 - 21:00
Lietuvos rusų dramos teatras, J.Basanavičiaus g. 13, Vilnius

Shai Maestro Trio (Israel)

Shai Maestro – piano
Barak Mori – double bass
Ofri Nehemya – drums

Tai tikra Izraelio džiazo svajonių komanda, subūrusi tris išskirtinius, laukiamus visame pasaulyje talentus.

Vienu ryškiausių savo kartos pianistų vadinamas Shai Maestro 2010-aisiais įkūrė savo pirmąjį trio, pakvietęs į jį bosininką iš Peru Jorge‘ą Roederį ir tautietį būgnininką Zivą Ravitzą. Ansamblis išleido keturis puikiai kritikų įvertintus albumus, išmaišė pasaulį surengdamas iki 80 koncertų per metus, pelnė vienos įdomiausių šių dienų džiazo grupių reputaciją.

Tačiau „Vilnius Jazz“ scenoje Shai Maestro prisistato su kitos sudėties trio. Jau pasikeitusi komanda įrašė prieš pat Europos turą išleistą trio albumą „The Dream Thief“, kuriuo Maestro debiutuoja ECM kompanijoje. Šiame albume pianistas įsiamžino su būgnininku Ofri Nehemya, kurį išgirsime ir festivalyje, o vietoje pirmojo bosininko scenoje bus taip pat izraelietis, vienas labiausiai šiandien vertinamų Niujorko džiazo atstovų Barakas Mori.

Trio, be Lietuvos, turo metu aplankys Ispaniją, Vokietiją, Nyderlandus, Švediją, Belgiją, Italiją, Pracūziją ir Šveicariją.

Pianistas ir kompozitorius Shai Maestro skambina fortepijonu nuo penkerių metų. Jis baigė su pagyrimu Thelmos Yellin vardo scenos menų mokylą (Thelma Yellin High School of Performing Arts) Izraelyje, 2004-2010 metais gavo už pažangumą Amerikos-Izraelio kultūros fondo stipendiją džiazo studijoms. 2002 ir 2003 metais pianistas tapo Nacionalinio džiazo ansamblių konkurso „Jazz Signs” laureatu.

Po Berklio muzikos koledžo vasaros kursų Bostone Maestro buvo skirta stipendija tolesnėms studijoms šiame koledže, bet pianistas jų atsisakė ir dėl to nepasigailėjo. Netrukus jį į savo trio pakvietė ilgametis Chicko Corea partneris bosininkas Avishai Cohenas. Su jo grupe Maestro įrašė keturis albumus, pasirodė daugybėje garsių pasaulio scenų, tarp jų – Paryžiaus „Olympia“ teatro, Vienos ir Berlyno koncertų rūmuose.

Tuo metu prasidėjo ir paties pianisto trio epopėja, liudijusi jo spartų tobulėjimą ir augančias ambicijas. „Shai Maestro trio tarsi atveria naują, kupiną stebuklų, žavesio ir grožio pasaulį, kuris prikausto intriguojančiais garsais, džiaugsmingumu ir mąslumu. Šių muzikantų pasakojamos istorijos įtraukia, jos gaivios ir nuostabios savitumu“, – rašė apie trio „All About Jazz“.

„Nors grojame kartu jau kurį laiką, jaučiamės kaip partnerystės pradžioje. Labai smalsu, kur mūsų kelias mus nuves“, – prisipažino Maestro po naujausio albumo įrašų.

Be trio, jis įrašinėjo ECM ir būsimą vokalisto Theo Bleckmanno albumą, sulaukė gerų įvertinimų už savo darbą prie būgnininko Marko Guilianos džiazo kvarteto disko.

Menininkas šiandien priskiriamas prie tokių džiazo raidą įtakojusių pianistų kaip Keithas Jarrettas, Paulas Bley ir Chickas Corea. Jo virtuoziškose, melodingose kompozicijose galima įžvelgti įvairių įtakų, tarp jų – ir gimtojo Izraelio muzikos.

Bosininkas ir kompozitorius Barakas Mori tituluojamas vienu išskirtiniausių ir labiausiai patikimų džiazo partnerių. 13-kos metų jis pradėjo džiazuoti gitaromis, o nuo 15-kos studijavo klasikinį kontrabosą.

Dar prieš baigdamas Thelmos Yellin vardo scenos menų mokyklą, Mori grojo su profesionalais ir debiutavo „Red Sea Jazz Festival“, gastroliavo užsienyje su „Young Israeli Philharmonic Orchestra“.

1996-aisiais bosininkas buvo priimtas į vieną stipriausių Izraelio džiazo grupių, vadovaujamą saksofonininko Walterio Blandingo, o po poros metų išvyko į Niujorką, gavęs tenykščio universiteto stipendiją.

Muzikanto gastrolės po JAV prasidėjo su Erico Reedo grupe. Su ja atlikėjas debiutavo ir Japonijoje, Kubos džiazo festivalyje, įgrojo du diskus.

Vėliau Barakas įsiliejo į Peterio Cincotti grupę, su kuria pasirodė daugelyje svarbių pasaulio scenų, tarp jų – „North Sea Jazz Festival“ ir Paryžiaus „Olympia“ teatre, išleido du albumus.

Jau dešimt metų bosininkas bendradarbiauja su garsia vokaliste Madeleine Peyroux, lydėjo ją į Nicos ir „North Sea Jazz“ festivalius, Londono „Queen Elizabeth Hall“, Los Andželo „Walt Disney Concert Hall“, Paryžiaus „Olympia“ teatro, Tel Avivo operos ir kitas solidžias scenas.

Kitas dabartinis bosininko bendražygis – iškilus Izraelio saksofonininkas Eli Degibri: su jo kvartetu Mori įgrojo ne vieną diską, pasirodė įvairuose pasaulio kraštuose ir tęsia sėkmingą muzikinę kelionę.

Kontraboso virtuozą scena suvedė ir su Paula West, Jeremy Manasia, Peteriu Bernsteinu, Davidu Hazeltine‘u, Marcusu Printupu, Anatu Cohenu, Yotamu Silbersteinu, Samu Yaheliu, Benny Greenu, Kenny Washingtonu, Jimu Rotondi ir kitais džiazo meistrais.

Šiuo metu Mori dirba prie savo kaip lyderio debiutinio albumo.

Jauniausias trio narys būgnininkas Ofri Nehemya, galima sakyti, gimė su lazdelėmis rankose. Jis pirmą kartą būgnų lazdeles paėmė būdamas trejų metų ir netrukus tapo stropiu tėvo būgnininko mokiniu.

Kompozicijos ir harmonijos pagrindus berniukui suteikė klasikinio bei džiazo fortepijono pamokos, o 15-kos, pradėjęs studijuoti Thelmos Yellin vardo mokykloje, jis susitelkė į džiazą – ėmė kaupti patirtį muzikuodamas mokyklinėse džiazo grupėse ir bigbende.

Būdamas 16-kos Ofri jau pradėjo groti su Izraelio džiazo meistrais Erezu Barnoy, Danieliu Zamiru, Oferu Ganoru, Omri Moru, Amitu Friedmanu, Amosu Hoffmanu ir kitais, netrukus tapo saksofonininko Eli Degibri kvarteto nariu greta Aarono Goldbergo ir Reubeno Rogerso.

Tačiau likimas jam lėmė persikelti į JAV – po vasaros kursų Berklio muzikos koledže vaikinas gavo stipendiją mokytis Bostone dar ketverius metus, o dabar gyvena Niujorke.

2013-aisiais Ofri pradėjo gastroliuoti su bosininku Avishai Cohenu, vėliau tapo kito iškilaus bosininko Omero Avitalio grupės nariu, joje muzikuoja iki šiol, taip pat bendradarbiauja su daugeliu Niujorko džiazo korifėjų.

Komeda’s Incarnations (Poland-Lithuania)

A Celebration of Krzysztof Komeda’s World
„The 3 Sounds of Komeda“

Dainius Pulauskas Acoustic Group (Lithuania)

Dainius Pulauskas – p
Valerijus Ramoška – tp, flgh
Liutauras Janušaitis – ts, fl
Arman Isojan – db
Augustas Baronas – dr
guests:
Emose Uhunmwangho – voc
Łukasz Lach – voc
James Morton – as

„Vilnius Jazz“ festivalio scenoje startuoja tarptautinis „Komeda Incarnations” turas, skirtas kultinio lenkų džiazo kūrėjo, pianisto ir kino kompozitoriaus Krzysztofo Komedos (1931-1969) mirties 50-mečiui. Projekto premjera įvyko pernai Lenkijoje, iš Lietuvos jis keliaus į Slovakiją, Didžiąją Britaniją, Prancūziją, Suomiją ir Vokietiją, kur įtrauks tų šalių muzikantus.

Projekto scenarijaus autoriai ir režisieriai – Marzena Kopczyńska-Urlich ir Michałas Gawliczas, vaizdo projekcijų kūrėjai – „Precyzja.org“. Vaizdo medžiaga projekte papildo muziką virtualiais Komedos bendražygių, bičiulių ir artimųjų pasakojimais.

Vilniaus scenoje lietuvių ir lenkų menininkai pasakos apie Lenkijos nacionalinio džiazo herojaus gyvenimą, muziką ir palikimą, o kartu tarsi vartys ryškiausius lenkų džiazo istorijos puslapius.

Projektas įtrauktas į Lenkijos valstybingumo šimtmečio minėjimo programą, yra remiamas Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos programos INDEPENDENT 2017–2021 bei Adomo Mickevičiaus instituto programos „Kultūros platforma“ lėšomis.

Projekto pavadinimas „The 3 Sounds of Komeda“ („Trys Komedos garsai“) simbolizuoja džiazo legendos komponavimo braižą – jo gebėjimą sukurti įspūdingas melodijas ir kompozicijas vos iš kelių paprastų garsų. Anot kritikų, teigti, kad Komeda buvo talentingas muzikantas tolygu nepasakyti nieko. Daug kam jis – genijus, iki šiol garbinamas tiek jaunų muzikų, tiek jo bičiulių, muzikos ir kino mėgėjų.

Krzysztofo Komedos gyvenimas ir darbai yra vienas nuostabiausių muzikos istorijos reiškinių. Tikrasis jo vardas buvo Krzysztofas Trzcińskis. Menininkas gimė Poznanėje ir baigė tenykštę medicinos akademiją, o Komeda pasivadino 1956-aisiais, norėdamas nuslėpti nuo kolegų medikų savo aistrą džiazui.

Tais pačiais metais jo sekstetas triumfavo nacionaliniame Sopoto džiazo festivalyje ir užsimezgė visą gyvenimą trukusi jo kūrybinė draugystė su kino režisieriumi Romanu Polanskiu – Komeda sukūrė muziką vienuolikai jo filmų ir būtent jis paragino būsimą garsenybę keliauti į Holivudą su vos 120 dolerių kišenėje.

Krzysztofas Komeda tapo kultine lenkų šiuolaikinės kultūros figūra kaip lenkų džiazo mokyklos kūrėjas ir dėl savo indėlio į 7-ojo dešimtmečio lenkų kiną. Jis sukūrė garso takelius net 65-iems filmams, tarp jų – Andrzejaus Wajdos, Jerzy Skolimowskio, Januszo Morgensterno, Jerzy Hoffmano, Juliano Dziedzinos.

1965-aisiais išleistas jo albumas „Astigmatic“ laikomas vienu reikšmingiausių Europos džiaze, nes tapo gaire, žyminčia europietiškos džiazo estetikos atsiradimą, kaip alternatyvą anuomet dominavusiam amerikietiškam džiazui.

Komeda buvo modernaus džiazo pionierius Lenkijoje. Be savo seksteto, jis būrė įvairių sudėčių trio, vadovavo kvartetui ir kvintetui, grojo įvairiuose projektuose su Tomaszu Stańko, Janu “Ptaszyn” Wróblewskiu, Michału Urbaniaku, nuolat dalyvavo „Jazz Jamboree“ festivalyje, su įvairiais kolektyvais gastroliavo po Europą.

Deja, ankstyva mirtis nutraukė įsibėgėjusią jo karjerą. Parašęs „Lopšinę“ Polanskio filmui „Rozmari kūdikis“, ji gavo svarbų „Paramount“ kino studijos užsakymą, bet jo nespėjo įgyvendinti: Los Andžele stumteltas per vakarėlį, menininkas mirė nuo galvos traumos. Jam buvo 38 metai.

„The 3 Sounds of Komeda“ projekto Vilniuje meno vadovas – vienas iškiliausių Lietuvos džiazo kūrėjų, meistriškas klavišininkas, grupių lyderis ir kompozitorius Dainius Pulauskas.  Įkvėptas šio projekto,  jis subūrė naują kolektyvą „Dainius Pulauskas Acoustic Group“.

Dainius kuria muziką bigbendams, simfoniniam orkestrui, dideliems ir kameriniams ansambliams, teatrui ir dainų šventėms, nuolat dalyvauja televizijos projektuose, aranžuoja jiems muziką. Nacionalinis Estijos operos ir baleto teatras yra pastatęs šiuolaikinį baletą pagal originalias D.Pulausko  kompozicijas. Be to, muzikas atstovavo Lietuvai daugiataučiame autorių kolektyve kuriant Europos džiazo tinklo (EJN) himną. Šį lapkritį jo muzika skambės „Euroradijo“ džiazo orkestro koncerto tiesioginėje transliacijoje Europos šalims iš Rygos.

Būtent originalios Dainiaus kompozicijos tapo jo vadovaujamų kolektyvų sėkmės garantu. 1996-aisiais Birštono festivalyje debiutavo pirmoji D.Pulausko grupė – džiazo kvintetas, netrukus išaugęs į sekstetą, kuris tapo vienu labiausiai žinomų pasaulyje lietuviško džiazo kolektyvų. 2001 metais sekstetas pelnė Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinį diską“, skiriamą geriausiems šalies metų muzikantams. 2004-aisiais jam buvo įteiktas Lietuvos instituto apdovanojimas „LT tapatybė“ už lietuvių džiazo populiarinimą pasaulyje.

Nuo 2004-ųjų visi Dainiaus Pulausko džiazo kolektyvai, atliekantys išimtinai jo muziką, pradėti vadinti „Dainius Pulauskas Group“ (DPG). Jie dar plačiau išgarsino pasaulyje Lietuvą: apkeliauti 142 džiazo festivaliai 34 valstybėse, keturiuose žemynuose. DPG pirmoji iš Lietuvos įžengė į Malaizijos, Indonezijos, Pietų Afrikos Respublikos, Egipto, Etiopijos, P.Korėjos scenas. Grupei plojo prestižinių Otavos, Londono, Tokijo, Vašingtono džiazo festivalių publika.

Nueitą kolektyvo kelią įamžino 9-asis jo albumas „The Best of 20 Years”, pristatantis geriausius visų laikų Dainiaus Pulausko grupės kūrinius. Maestro kūryba įamžinta 16 autorinių albumų, dviejuose autoriniuose DVD, 9 džiazo rinkiniuose. Jo kompozicijos įtrauktos ir į šiemet pasirodžiusią Baltijos šalių klasikinės muzikos grandų plokštelę „Centenary“, kurią atlikėjas įgrojo su Estijos ir Latvijos džiazo korifėjais Toivo Untu ir Mariu Briezkalniu, pristatė Kanados (Ottawa Jazz Festival), Estijos, Latvijos ir Lietuvos festivaliuose.

Kūrėjas bendradarbiauja ne tik su džiazo atstovais, bet ir su liaudies bei akademinės muzikos atlikėjais. Jis dalyvavo bendruose tarptautiniuose projektuose su Latvijos radijo bigbendu, muzikantais iš JAV, Prancūzijos, Izraelio, Japonijos, Pietų Korėjos, Filipinų, Italijos, Suomijos, Vokietijos, Rusijos, groja „Baltic Jazz Trio“ su Estijos ir Latvijos džiazo grandais Toivo Untu ir Mariu Briezkalniu.

Klavišininkas yra surengęs solinių pasirodymų tarptautiniuose Liepojos ir Prahos džiazo pianistų festivaliuose, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Jis apdovanotas „Bravo“ prizu (1999 m.) geriausiam metų Lietuvos džiazo muzikantui, tarptautinio „Yesterday“ konkurso Piarnu (Estija) Didžiuoju prizu (1999 m.) už geriausią J.Lennono ir P.McCartney dainos aranžuotę, Birštono džiazo festivalio, „Vilnius Jazz“ ir „Kaunas Jazz“ apdovanojimais už nuopelnus Lietuvos džiazui, du kartus nominuotas Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai.

Valerijus Ramoška – vienas labiausiai vertinamų Lietuvos džiazo trimitininkų, Birštono festivalio Didžiojo prizo laimėtojas (2014), Kauno bigbendo artistas, nuolatinis Dainiaus Pulausko grupių narys. Su šia grupe Valerijus grojo daugiau kaip 140 festivalių, aplankė per 30 pasaulio šalių.

Trimitininkas pasirodo kaip solistas ir su kitais šalies bigbendais, muzikuoja įvairių sudėčių kameriniuose ansambliuose, dalyvauja televizijos projektuose. Jo trimitas skamba ir šiuolaikinės akademinės muzikos scenoje. Daug laiko Valerijus skiria pedagoginei veiklai.

Kompozitorius, aranžuotojas, elektroninės muzikos prodiuseris, multiinstrumentininkas Liutauras Janušaitis Lietuvoje labiausiai žinomas kaip džiazo saksofonininkas, pirmasis iš lietuvių baigęs prestižinį Berklio muzikos koledžą Bostone (JAV).

Liutauras jau daugiau kaip dešimtmetį kuria su daugeliu Lietuvos džiazo, fanko ir popmuzikos atlikėjų bei grupių, kasmet koncertuoja kaip įvairių muzikos projektų dalyvis Europos šalyse, JAV, Kanadoje, Pietų Korėjoje bei Japonijoje.

Nuo 2013-ųjų atlikėjas yra Dainiaus Pulausko grupės narys, dalyvavo su ja Otavos, Londono, svarbiausiuose Afrikos, Indijos, Kinijos, Japonijos, Ukrainos džiazo festivaliuose, pasirodė kituose kraštuose. Jis taip pat groja Jievaro Jasinskio grupėje „Reinless”, o 2012-2017 metais buvo Kauno bigbendo dirigentas, vėliau tapo vienu iš džiazo orkestro „Lithuanian JJazz Ensemble” įkūrėjų.

Nuo 2005 m. atlikėjas dalyvauja visuose Lietuvos džiazo festivaliuose. Jis kuria ir aranžuoja ne tik džiazo, bet ir kamerinę muziką, prodiusuoja elektroninės ir eksperimentinės muzikos projektus. Šiemet jo daina „Amžinai“ laimėjo antrą vietą radijo lietuviškos dainos konkurse.

Be Lietuvoje įrašytos kūrybos, Liutauras, kaip kviestinis atlikėjas, įgrojo per dešimt albumų Japonijoje, Pietų Korėjoje, Brazilijoje, Ispanijoje ir Jungtinėse Valstijose.

Kontrabosininkas Armanas Isojanas studijavo smuiko specialybę Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje, vėliau baigė kontraboso studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Profesionalią karjerą jis pradėjo uostamiestyje – grojo Klaipėdos muzikiniame teatre, Jurgio Barakausko diksilende, Kęstučio Sovos kvintete. Muzikantas pasirodo įvairiuose projektuose, dalyvavo beveik visuose Lietuvos džiazo festivaliuose, taip pat „Jazznica 2011” festivalyje Slovakijoje, tarptautiniame projekte „Divercities Grenoble 2012“ Prancūzijoje.

2013 metais Armanas pelnė specialų prizą Vilnius Jazz Young Power konkurse kaip grupių „R.A.D.D.“ ir „Legentet“ bosininkas, o su „R.A.D.D.“ laimėjo pagrindinį konkurso prizą.

Augustas Baronas intensyviai koncertuoti pradėjo dar būdamas moksleivis – su bigbendu „The Magic Time Orchestra“ jis grojo įvairiuose festivaliuose Lietuvoje, Latvijoje, Vokietijoje ir Švedijoje.

Baigęs bakalauro studijas Hagos karališkojoje konservatorijoje ir magistro studijas – Amsterdamo konservatorijoje, atlikėjas grįžo su šeima į Lietuvą. Čia jis koncertuoja su žinomais Lietuvos džiazo muzikantais Kęstučiu Vaiginiu, Dmitrijumi Golovanovu, Leonardu Pilkausku, Domu Aleksa, Dominyku Vyšniausku, o užsienyje dažnai pasirodo su italų saksofonininko Claudio Jr De Rosa tarptautiniu džiazo kvartetu. Su šiuo kolektyvu grojo „Nord See Jazz“, Umbrijos ir kitose prestižinėse Europos džiazo scenose.

Vokalistas, multiintrumentininkas ir kompozitorius Łukaszas Lachas yra iš Lodzės, kurioje Komeda susipažino su Polanskiu ir džiazo kūrėjai itin glaudžiai bendravo su kino žmonėmis.

Dalyvaudamas šiame projekte Łukaszas tarsi pabrėžia, kad Komeda įkvepia ne tik džiazo, bet ir kitų krypčių muzikos kūrėjus. Pats Lachas yra populiarios lenkų alternatyviojo roko grupės „L.Stadt“ įkūrėjas ir lyderis. Jis išleido su šia grupe jau keturis albumus, intensyviai gastroliuoja po Europą, Kanadoje, JAV, Rusijoje.

Emose Uhunmwangho yra viena perspektyviausių jaunų Lenkijos dainininkių, vadinama „lenkų Billie Holliday“. Jos balso diapazonas apima šešias oktavas.

Emose gimė Lenkijoje, bet jos tėvas yra iš Nigerijos. Ji studijavo dainavimą ir aktorystę Lodzės muzikos akademijoje, nuo 2009-ųjų dirba Vroclavo muzikiniame „Capitol“ teatre.

Britas Jamesas Mortonas yra vienas ryškiausių savo kartos saksofonininkų. Jis dalyvavo pirmuosiuose „The 3 Sounds of Komeda“ koncertuose Lenkijoje, buvo žymiai lenkų poetei Halinai Poswiatowskai skirto projekto su „Massive Attack“, Roni Size, Katie Melua meno vadovas.

Dėmesio! Renginių aprašymai yra ruošiami organizatorių, todėl „Miesto Žirafos“ negarantuoja, kad informacija yra teisinga ir neatsako už galimus įstatymų pažeidimus renginių aprašymuose.

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.