Po metų pertraukos į miesto erdves sugrįžta Istorijų festivalis. Šiemet festivalio programa kviečia iš skirtingų kampų žvelgti į Kauno transformaciją – žmogaus, miesto ir gamtos pokyčius.
Kaip gyventojų kaita keičia Kauno veidą? Kaip miesto ir gamtos pokyčiai formuoja kaunietį? Kokia yra šių procesų sąveika? Urbanistinė plėtra, naujų gatvių tiesimas, rajonų formavimas, besikeičianti gyventojų demografija ir kraštovaizdis, kintanti miesto augalija bei gyvūnija – natūralūs miesto transformacijos procesai, vykstantys pamažu, lėtai, o kartais greitai, bet visada – nenutrūkstamai. Festivalio metu kviesime ne tik prisiminti užmirštas miesto kaitos istorijas, bet kalbėti ir apie laiko atnešamus pokyčius.
Istorijų festivalis jungia visus, kurie mėgsta pasakoti ir klausytis istorijų. Festivaliu siekiame priminti daugiatautę vietos istoriją, stiprinti dialogą tarp skirtingų Kauno miesto ir rajono bendruomenių, skatinti žmonių pasididžiavimą vieta, kurioje gyvename, o kartu – ieškoti inovatyvių istorijų pasakojimo formų.
Istorijų festivalis – vienas svarbiausių „Kaunas 2022“ renginių, kurio organizavimą perėmė Kauno miesto muziejus. Renginių, parodų, edukacinių užsiėmimų ir ekskursijų kupina programa kauniečius ir miesto svečius pasitiks 2024 m. spalio 3–6 d. Festivalis vyks kas du metus.
Renginių dalyvius gaivins KMM rėmėjas – mineralinis vanduo „Akvilė“.
𝐏𝐄𝐍𝐊𝐓𝐀𝐃𝐈𝐄𝐍𝐈𝐒 (𝐬𝐩𝐚𝐥𝐢𝐨 𝟒 𝐝.)
10.00 val. – Pažintinė ekskursija dviračiais „Unikalieji Šančiai“
Vieta: susitikimo vieta nurodoma užsiregistravusiems
Pažintinės ekskursijos dviračiais (paspirtukais, riedučiais ir pan.) metu pamatysite, kaip keitėsi ši Kauno dalis per pastaruosius 150 metų, pajusite tik Šančiams būdingą urbanistinį išplanavimą, sužinosite apie Šančių įžymybes, koks didžiausias Baltijos šalyse reiškinys čia vyksta ir kur per Nemuną kėlėsi Napoleonas.
Organizatorius: gidė Austėja Bliumkytė-Padgurskienė (Šančių kioskas)
Ekskursijos kaina – 10 Eur, moksleiviams, senjorams, žmonėms su negalia – 5 Eur
Registracija:
bit.ly/EkskursijaUnikaliejiSanciai
14.00 val. – Žygis-ekskursija su žurnalistu V. Trofimišinu „Šilelis. Žvejų kaimo istorinės metamorfozės“:
https://fb.me/e/6GQomT4qv
Žygio-ekskursijos metu, lydimi žurnalisto Viktoro Trofimišino sužinosite, kas vyko Nemuno ir Nevėžio santakoje amžių tėkmėje (istorinis ir geografinis aspektai), išgirsite apie Šilelio žmonių gyvenimą bei iškilias asmenybes, skirtingų tautybių (lietuvių, vokiečių, rusų) sugyvenimą Šilelio kaime. Aplankysime Šilelio kapinyno, Šilelio senovės gyvenvietės, Raudondvario senovės gyvenvietės ir Šilelio dvarvietės lokacijas bei pamatysime, kaip jie atrodo šiandien.
Vieta: Raudondvario pilis, Pilies tak. 1, Kauno raj.
Organizatorius: Kauno rajono muziejus
Dalyvavimas nemokamas, trukmė 3 val.
Registracija:
bit.ly/ZygisSilelis
15.00 val. – Ekskursija „Istorijos iš praeities: pasivaikščiojimas po tarpukarinę Rūtų gatvę“
Ties Kauko laiptais prasidedanti Rūtų gatvė buvo atidaryta Pirmosios Lietuvos respublikos laikotarpiu, 1929 metais. Tačiau pirmieji gyventojai čia įsikūrė dar tuomet, kai gatvės nebuvo. Kaip tuomet atrodė būsimoji Rūtų gatvė? Kaip ji kito Laikinajai sostinei augant ir plečiantis? Kuo Rūtų gatvė susijusi su žvaigždėmis? Šias ir kitas istorijas kviečiame išgirsti ekskursijos metu.
Vieta: M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31
Organizatorius: Kauno miesto muziejus
Dalyvavimas nemokamas
Registracija tel. +370 696 75737
18.00 val. – Knygos „Kaunas S. Lukošiaus žvilgsniu: industrinis miestas“ pristatymas
Mūsų dienų sulaukė įspūdingas Stanislovo Lukošiaus (1906–1997) kūrybinis palikimas. Trečiasis fotografo darbams skirtos albumų serijos leidinys skirtas įvairių šakų Kauno pramonės raidai atskleisti. Jame publikuojamos nuotraukos reikšmingos atskirų gamyklų istorijai, jų sparčiai plėtrai ir veiklai specifinėmis sovietinės ekonomikos sąlygomis XX a. antrojoje pusėje.
Renginio moderatorė dr. Inga Puidokienė
Knygos autoriai dr. Gediminas Kasparavičius, dr. Rokas Sinkevičius
Knygos recenzentai dr. Paulius Tautvydas Laurinaitis, dr. Kastytis Antanaitis
Vieta: Kauno rotušė, Rotušės a. 15
Organizatorius: Kauno miesto muziejus
Dalyvavimas nemokamas
Parodoje eksponuojami Šilelio kapinyno radiniai reprezentuoja XV–XVI a. lietuvių buitį, papročius, amatus, karybą ir kt. gyvenimo aspektus. Tai ginklai, buities įrankiai, vyrų ir moterų papuošalai, ornamentuoti odinių piniginių bei aprangos detalės, indų fragmentai, monetos ir kiti šį laikotarpį menantys kapinynų radiniai.
Vieta: Raudondvario pilis, Pilies tak. 1, Kauno raj.
Organizatorius: Kauno rajono muziejus
Dalyvavimas nemokamas
Audiovizualinė instaliacija, kurioje susijungs originali muzikinė kompozicija, baltiškų simbolių grafinė animacija, tūrinis tekstilinis objektas, atspindintis M. K. Čiurlionio pasaulėvaizdį. Ši instaliacija kviečia įsiminti ir išgyventi kultūros ir meno sintezę naujais, moderniais būdais. Spalio 4 dieną instaliacija bus pristatoma kartu su šokio trupe „ULNA“.
Vieta: Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79
Organizatorius: Kauno kultūros centras
Dalyvavimas nemokamas
18.10 val. – G. Dručkuvienės paskaita „Žinia iš praeities: apie ką pasakoja Šilelio senkapio radiniai“
VDKM muziejininkė, archeologijos rinkinio saugotoja Gerarda Dručkuvienė pristatys Šilelio kapinyno archeologinius tyrimus bei ką mums byloja šio senkapio radiniai.
Vieta: Raudondvario pilis, Pilies tak. 1, Kauno raj.
Organizatorius: Kauno rajono muziejus
Dalyvavimas nemokamas
Renginiai jų viešinimo tikslais gali būti fotografuojami / filmuojami. Jūsų atvykimas į renginį reikš sutikimą, jog KMM gali tvarkyti Jūsų asmens duomenis.